Vybrané stati z termochemie, které přednášel v osmdesátých letech předminulého století na České vysoké škole technické v Praze doc. PhDr. Raýman, lze považovat za první přednášky z fyzikální chemie na technických vysokých školách u nás. Teprve takřka po dvaceti letech se habilitoval pro obor fyzikální chemie (1896) první docent, PhDr. O. Šulc. Po jeho předčasné smrti v roce 1901 (ve věku 32 let umírá na TBC), nebyla fyzikální chemie jako samostatný předmět 5 let přednášena a pouze základní poučky z fyzikální chemie jsou zmiňovány v přednáškách z anorganické chemie tehdejším docentem Emilem Votočkem. V roce 1906 zahájil samostatné přednášky z elektrochemie doc.PhDr. J. Šebor, ale teprve o další dva roky později zavedl Prof. F. Wald fyzikální chemii v plném rozsahu a v programech C.K. České vysoké školy technické je poprvé uváděn "Ústav chemie teoretické a fysikální a metalurgie". Trvalo dalších patnáct let než byly zavedeny laboratoře a předmět se stal pro studenty povinným. Od roku 1923 se nazýval Anorganická chemie II a stal se i zkušebním předmětem I. státní zkoušky. Po smrti Prof. Walda v roce 1930 suploval přednášky z fyzikální chemie profesor analytické chemie R. Hac až do roku 1937. V tomto roce byl jmenován profesorem fyzikální chemie J. Chloupek.
Po nucené odmlce ve výuce, způsobené uzavřením českých vysokých škol německými okupanty, zahajuje přednášky z fyzikální chemie opět Prof. Hac, později vystřídaný doc. Ing. Dr. V. Danešem. Při onemocnění doc. Daneše v letech 1946-47 supluje jako přednášející opět analytický chemik, tehdejší doc. Dr. F. Čůta. Od roku 1947 do roku 1952 působí jako správce Ústavu fyzikální chemie opět doc. V. Daneš. V roce 1952 se chemie vyčleňuje z Českého vysokého učení technického jako samostatná Vysoká škola chemicko-technologická a nastupuje generace přednášejících reprezentovaná Dr. Ing. A. Reiserem, Prof. E. Erdösem, Prof. V. Friedem a Prof. E. Hálou, fyzikálními chemiky, jejichž jména zůstávají pojmy i v současném vědeckém světě. Po několika letech, kdy byl správcem tehdy již katedry fyzikální chemie profesor Čůta, je v roce 1960 jmenován vedoucím Prof. J. Pick. Vedl katedru po dobu 25 let a po jeho odchodu do důchodu se stal vedoucím katedry Prof. R. Holub. V roce 1990 byl ve funkci vystřídán katedrou zvoleným vedoucím doc. Ing. J. Matoušem, který byl do funkce vedoucího (tentokrát již opět Ústavu fyzikální chemie) znovu jmenován v roce 1994 děkanem fakulty.
V roce 2000 přebírá jeho funkci prof. S. Labík. Po jmenování Prof. Labíka prorektorem pro pedagogiku je v roce 2002 pověřen vedením ústavu doc. Ing. I. Cibulka, CSc. Protože se doc. Cibulka funkce ze zdravotních důvodů vzdal, v roce 2005 ho vystřídal doc. Ing. P. Chuchvalec, CSc. Po skončení funkčního období byl 1.1.2013 vystřídán prof. Dr. RNDr. Pavlem Matějkou. Od 1.1.2020 je vedoucím ústavu prof. Petr Slavíček.