Ramanův mikroskop –Renishaw (UK) – dispersní Ramanův spektrometr se třemi zdroji záření 457, 633 a 785 nm, k laserům jsou k dispozici odpovídající mřížky 1200, 1800 a 2400 l/mm, rozptýlené záření se detekuje CCD kamerou. Jako kyvetový prostor slouží optický mikrokop Leica se čtyřmi objektivy s 5×, 20×, 50× a 100× zvětšením.
Mikroskopie skenovací sondou – Innova mikroskop Bruker umožňující skenování v různých režimech: AFM, STM, ….
TERS – hrotem zesílená Ramanova spektroskopie – tento typ vibrační spektroskopie s nano-rozlišením umožňuje propojení Ramanova mikroskopu s Innova mikroskopem. Je možné měřit v režimech STM nebo Tunning fork, měřit jednotlivá spektra (tip in, tip out) nebo spektrální mapy.
IR-sSNOM - Skenovací mikroskop blízkého pole v infračervené oblasti (Neaspec, Německo) – přístroj slouží k nanozobrazování distribuce různých funkčních skupin absorbující IČ záření ve střední infračervené oblasti. Zdrojem záření jsou QCL lasery emitující záření ve třech oblastech, dále je přístroj vybaven interferometrem a velmi citlivým MCT detektorem. Metoda je založena na mikroskopii atomárních sil.